15.11.2016

Ar-Ge Merkezleri ve Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin Sınai Mülkiyet Hakları Kapasitelerinin Geliştirilmesi Projesi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı – Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü, Türk Patent Enstitüsü ve Teknoloji ve Lisans Yöneticileri Derneği (LES Türkiye) işbirliğinde yürütülen “Ar-Ge Merkezleri ve Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin Sınai Mülkiyet Kapasitelerinin Geliştirilmesi Projesi”nin lansman toplantısı Sayın Bakanımız Dr. Faruk ÖZLÜ’nün himayelerinde 28 Temmuz 2016 Perşembe günü Enstitümüz Konferans Salonunda gerçekleştirilmiştir.

 

Proje 3 modülden oluşmaktadır.

  1. Modül: Sınai Mülkiyet Hakları: Temel Kavramlar ve Patent İşlem Süreçleri
  2. Modül: Fikri Hakların Yönetimi ve Ticarileşmesi
  3. Modül: Patentle Randevu

Modül 1

Modül 1 eğitimi, 18 Ağustos 2016 – 14 Ekim 2016 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda toplam 23 şehirde 92 Ar-Ge Merkezi ve Teknoloji Geliştirme Bölgesinde yaklaşık 2300 katılımcıya yarım günlük eğitim verilmiştir.  Eğitimlerde 31 patent uzmanı ve patent uzman yardımcısı görev almıştır.

Modül 1 eğitiminin içeriği; Sınai mülkiyet hakları ve önemi, patent ve faydalı model verilebilirlik şartları, patent ve faydalı model işlem süreçleri, patent başvurusu hazırlanması, Uluslararası patent işlem süreçleri ve patent veri tabanlarından oluşmaktadır.

Modül 2

Modül 2 eğitimi 18 Ekim 2016 tarihinde İzmir’de 24 katılımcıya yapılan eğitimle başlamış olup eğitimler Teknoloji ve Lisans Yöneticileri Derneği (LES Türkiye) uzmanları tarafından verilmektedir. Bu kapsamda Ar-Ge Merkezleri, TTO’lar ve Teknoloji Geliştirme Merkezlerinden yaklaşık 550 kişinin katılımı beklenmektedir. Kocaeli ve Bursa'da devam etmekte olan eğitimlerin Ankara ayağına yaklaşık 190 kişi, İstanbul'da ise yaklaşık 110 kişi katılım sağlamıştır.

Modül 3

Ocak ayı itibariyle başlayacak olan Modül 3 kapsamında katılımcıların ihtiyaçlarına ve taleplerine yönelik olarak; 

  • Teknik probleme çözüm getirdikleri ve çalıştıkları konuların patentlenebilirliği konusunda değerlendirme yapılacaktır.
  • Patent başvurusu hazırlanması hakkında karşılıklı değerlendirmede bulunulması ve birlikte çalışma yapılacaktır.
  • Patent veri tabanlarından araştırma yapılacaktır.
  • Ulusal ve uluslararası patent süreçleri hakkında ayrıntılı bilgi verilecektir.

Web Sitesi: http://biltekegitim.sanayi.gov.tr/Home/Index

 

 

×