Lisans veya devir verilmek istenen patent, faydalı model veya tasarım korumalı teknolojilere ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Türkçe/Turkish        İngilizce/English
Akrilamid ve hidroksimetil furfural içeriği azaltılmış, suda çözünür kahve veya kahve ikamesi ve üretim yöntemi.
İlan Tarihi: 28.05.2015
Lisans verme veya Devir verme
Patent
2012/10156
Akrilamid ve hidroksimetil furfural içeriği azaltılmış, suda çözünür kahve veya kahve ikamesi ve üretim yöntemi.
Günümüz teknolojisinde çözünebilir kahve üretiminde uygulanan yöntemde kahve çekirdeklerinin kavrulması sırasında, uygulanan ısıl işlemin şiddetine bağlı olarak değişen konsantrasyonlarda akrilamid ve HMF oluşmaktadır.Potansiyel bir karsinojen olarak ilan edilen akrilamidin (Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı, IARC, 1994), 2002 yılında İsveçli bilim adamlarınca (Tareke et al., 2002) ısıl işlem görmüş gıdalarda varlığının tespit edilmesinin ardından, çeşitli gıdalardaki akrilamid miktarının belirlenmesi konusu önem kazanmıştır. Akrilamidin yanı sıra HMF de sitotoksik ve mutajen özellikte olduğu için miktarının sınırlandırılması gerekmektedir. Bu buluş, kahve çekirdeklerinin kavrulması, kavrulmuş kahve çekirdeklerinin öğütülmesi, öğütülmüş kahve çekirdeklerinin ekstraksiyonu, kahve ekstraktlarının mayalanması, fermentasyon, filtrasyon, filtratın kurutulması adımlarını içeren ve ısıl işlem görmüş gıdalarda, özellikle çözünebilir kahvelerde bulunan, karsinojen ve sitotoksik özellikteki proses bileşenlerinin en aza indirgendiği, akrilamid ve hidroksimetil furfural (HMF) içeriği azaltılmış çözünebilir kahve ve üretim yöntemi ile ilgilidir.
Gıda
Belge (İncelemeli patent belgesi 23.05.2015 tarihinde alındı). Ayrıca Uluslararası Patent Başvurusu (PCT/IB13/056755), EP Başvurusu ve US Patent Başvurusu da yapılmıştır.
 

 • Adı Soyadı
  Esra Yardımoğlu
 • Unvanı / Görevi
  Patent Ofisi Koordinatörü / Patent Vekili
 • Kurumu/Kuruluş
  Hacettepe Teknoloji Transfer Merkezi / Patent Ofisi
 • Telefon
  (312) 227 03 22, (312) 297 62 78
 • E-posta
  esra.yardimoglu@hacettepe.edu.tr, sevtap.aksoy@hacettepe.edu.tr
 • Adres
  Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü 1. Ar-Ge Binası No: 8 06800 Beytepe / Ankara