Lisans veya devir verilmek istenen patent, faydalı model veya tasarım korumalı teknolojilere ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Türkçe/Turkish        İngilizce/English
Dokunmatik ekrana sahip bir cihaz
İlan Tarihi: 30.07.2015
Lisans verme veya Devir verme
Patent
2014/03772
Dokunmatik ekrana sahip bir cihaz
Bu buluş, dokunmatik ekranlardaki sanal klavyeye dokunarak veri girişi sırasında, yanlış harfe dokunma olasılığını azaltmak için belirgin, iki boyutlu ve hassas görsel geri bildirim veren bir metodu ve cihazı tarif etmektedir. Buluşun işlevsel parçaları şunlardır ama hepsi tek bir ünite içinde toplanabileceği gibi bir kısmı veya tümü ayrı kullanılarak da işlevlerini görebilirler. Kullanıcı parmağını veya parmak yerine geçecek bir kalemi sanal klavye çizilmiş olan GE’a (Şekil 1) dokunduğunda (veya belli bir mesafeye kadar yaklaştırdığında) DSÜ bunu saptayarak BİÜ’ne bildirir. BİÜ de dokunmanın merkezi olarak kabul edilecek noktayı veya alanı hesaplayarak, ‘dokunma merkezini belirgin ve iki boyutlu bir şekilde gösteren görsel ipuçlarını’ GE da çizerek veya boyayarak kullanıcıya görsel geri bildirim verir. Eğer kullanıcı dokunduğu parmağını veya kalemini ekrandan kaldırırsa belirgin ve iki boyutlu geri bildirim işaretleri de hemen veya belli bir süre sonra ekrandan kaldırılır.
İleri teknolojiler
Başvuru (Araştırma raporu düzenlenmesi aşamasında). Ayrıca PCT Başvurusu yapıldı.
 
Patent
 • Adı Soyadı
  Esra Yardımoğlu
 • Unvanı / Görevi
  Patent Ofisi Koordinatörü / Patent Vekili
 • Kurumu/Kuruluş
  Hacettepe Teknoloji Transfer Merkezi / Patent Ofisi
 • Telefon
  (312) 227 03 22 / (312) 297 62 78
 • E-posta
  sevtap.aksoy@hacettepe.edu.tr
 • Adres
  Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü 1. Ar-Ge Binası No: 8 06800 Beytepe / Ankara