Lisans veya devir verilmek istenen patent, faydalı model veya tasarım korumalı teknolojilere ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Türkçe/Turkish        İngilizce/English
Bir şerit koruma ve takip sistemi
İlan Tarihi: 31.07.2015
Lisans verme veya Devir verme
Patent
2014/05317
Bir şerit koruma ve takip sistemi
Bu buluş ESC sistemine sahip araçların şerit çizgisine yaklaştığını tespit ederek aracı şeridin içine doğru yönlendirecek şekilde fren yaptıran, araca sonradan monte edilen bir şerit koruma ve takip sistemi ile ilgilidir. Bu buluşun amacı ESC sistemine sahip araçlarda şerit çizgilerini takip eden bir sensör sistemi kullanılması ile aracın şeride yaklaştığının tespit edildiği durumda ESC sistemine giden direksiyon simidi açısı sinyalini değiştirerek aracın savrulma, kızaklama gibi tehlike içeren bir durum altında olduğunun tespit edilmesini sağlayan ve araçtaki ESC sisteminin devreye girmesini sağlayarak aracı şerit içine sokan, araca sonradan monte edilerek otomatik şerit koruma yeteneği kazandıran bir şerit koruma ve takip sistemi gerçekleştirmektir.
Otomotiv
Başvuru (Araştırma raporu alındı. Sistem tercihi aşamasında). Ayrıca PCT başvurusu yapıldı.
 

 • Adı Soyadı
  Esra Yardımoğlu
 • Unvanı / Görevi
  Patent Ofisi Koordinatörü / Patent Vekili
 • Kurumu/Kuruluş
  Hacettepe Teknoloji Transfer Merkezi / Patent Ofisi
 • Telefon
  (312) 227 03 22 / (312) 297 62 78
 • E-posta
  sevtap.aksoy@hacettepe.edu.tr; esra.yardimoglu@hacettepe.edu.tr
 • Adres
  Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü 1. Ar-Ge Binası No: 8 06800 Beytepe / Ankara