Lisans veya devir verilmek istenen patent, faydalı model veya tasarım korumalı teknolojilere ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Türkçe/Turkish        İngilizce/English
Fosil yakıtları yakan, dumandaki emisyonları arıtan, ekonomizerli, yoğuşmalı ve vagon yanma odalı kalorifer kazanıdır.
İlan Tarihi: 25.01.2016
Lisans verme veya Devir verme
Patent
2011/04879
Fosil yakıtları yakan, dumandaki emisyonları arıtan, ekonomizerli, yoğuşmalı ve vagon yanma odalı kalorifer kazanıdır.
Dumandaki emisyonları arıtan, fosil yakıtları yakan, ekonomizerli, yoğuşmalı ve vagon yanma odalı kalorifer kazanıdır. Bu yeni kalorifer kazanın: 1-Fosil yakıtların yanması sonucu oluşan, dumandaki tüm emisyonları arıtır özelliği vardır. 2-Boyuna birleşerek çoğalan çift silindirik gövdeleri (2,3) vardır. 3-Birinci çift silindirik gövdenin (2) iç hacim ortamında, fosil katı yakıtları yakan, katı yakıt vagon yanma odası (8,9), dumandaki emisyonları arıtmak için buhar jeneratör sistemi (13) ve kalorifer sıcak suyu üreten birinci ekonomizer sistemi (11) vardır. 4-İkinci çift silindirik gövdesi (3) iki hacimlidir. Bu hacimlerde, kalorifer sıcak suyu üreten iki adet ikinci ekonomizer ve yoğuşma / kondens sistemleri (12) vardır. 5-Birinci ve ikinci çift silindirik gövdelerin (2,3) dışında, son yoğuşma / arıtma ekonomizer sistemi (10) vardır. 6-Yeni kalorifer kazanı, Fosil yakıtların yanması sonucu oluşan dumandaki CO, CO2, SO2, NOx gibi sera gaz emisyonları, kalorifer kazanın birinci çift silindirik gövdenin (2), iç hacim ortamında bulunan buhar jeneratör sisteminde (13), üretilen buharla ikinci çift silindirik gövdenin (3) iç ortamlarında kimyasal reaksiyona (tepküneye) girerek gaz fazından sıvı faza geçerek arıtmaktadır. HC (yanmamış hidrokarbon, toz, kurum, partikül) emisyonları da aynı hacim ortamlarında fiziksel özelliklerini değiştirerek üçüncü madde fazında arıtmaktadır. 7-Yeni kalorifer kazanı. Tüm fosil yakıtları (doğalgaz ve LPG dahil), odunu % 90-95 yüksek yanma verimi ile güvenli ve kontrollü yakar, % 86-90 ısıl verimi ile, büyük miktarda faydalı ısı enerji transfer eder/ kazandırır. Böylece konut-kurum enerji tüketiminde % 50 enerji (yakıt) tasarrufu sağlar.TSE standartlarına uygun malzeme ve işçilikle üretilmiştir. Bu nedenle, dumandaki emisyonları arıtan yeni kalorifer kazanın teknoloji ve performans üstünlüğü ve sağladığı yarar itibariyle Dünya'da ve Türkiye'de benzeri yoktur. Hiçbir yerli ve yabancı kalorifer kazanına benzemez.
Çevre / Enerji
Belge (İncelemeli patent belgesi 21.05.2014 tarihinde alındı).
 

 • Adı Soyadı
  Behçet Başkent
 • Unvanı / Görevi
  Patent Sahibi / Patent Owner
 • Kurumu/Kuruluş
 • Telefon
  (312) 221 36 78 / (535) 892 56 39
 • E-posta
  mrtbaskent@gmail.com
 • Adres
  Bahçelievler 46 Sok. No: 17/1 Çankaya / Ankara / TÜRKİYE