Lisans veya devir verilmek istenen patent, faydalı model veya tasarım korumalı teknolojilere ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Türkçe/Turkish        İngilizce/English
Batarya koruma cihazı
İlan Tarihi: 15.04.2016
Devir verme
Patent
2012/12458
Batarya koruma cihazı
Bu buluş kesintisiz güç kaynaklarında kullanılan bataryalarla ilgilidir. Buluşun oluşturulma sebebi; özellikle jeneratörlerle desteklenmiş elektirik tesisatlarına bağlanan özel ve tüzel kişiliklerin, bürolarında, haberleşme alanında, görsel basının (radyo tv) istasyonlarının aktarıcılarında, bina içlerindeki acil çıkış levhalarının aydınlatılmasında, internet bağlayıcı-dağıtıcı serverlerde, şebeke enerjisinin kesilmesi durumunda sistem cihazlarını işletmede tutulabilmeleri için, kullanılan kesintisiz güç kaynaklarının bataryalarını; kısa süreli enerji kesilmelerinde yeterince deşarj olamayan kısa süre kullanıma açılan bataryaları uygun bir otomatik programla yeterince deşarj edip, beklenti ömürlerine yakın performans gösterebilmelerini sağlamaktır. Bu buluşla, UPS bataryalarını bağlı oldukları şebeke elektiriğinin kesilmesi durumunda, jeneratörlerin 10 ila 20 sn’lik çok kısa bir zaman diliminde enerji transfer etmeleri sebebiyle, bataryalar çok kısa bir zaman dliminde yeterince deşarj edilemediği için zamanla performanslarını kaybederek beklenti ömürlerini tamamlamadan verimsiz hale gelmelerini önlemek amacıyla batarya koruma cihazı oluşturuldu. Yetersiz bataryalar; enerjilerinin kesilmesinde sakınca olan, işletmede tutulması istenen cihazların beklenmedik zamanlarda devre dışı kalmalarına sebep olabiliyor. Bu buluş anlatılan dezavantajları avantaja çevirecek batarya koruma cihazıdır. Batarya koruma cihazı, programlanabilen, hafta içi istenilen gün ve saatlerde UPS lerin şebeke enerjilerini kesip bataryaların yeterince deşarj olmalarını sağlayacaktır. Özel ve tüzel kişiliklerin bütçelerine oldukça önemli katkılar sağlayabilir.
Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) Üreticileri / Batarya Üreticileri
Belge (İncelemeli patent belgesi 21.03.2016 tarihinde alındı).
İmalatına yeni başlanacaktır.
 TL
Patent
 • Adı Soyadı
  İbrahim Altunal
 • Unvanı / Görevi
  Elektronik Teknikeri / Electronic Technician
 • Kurumu/Kuruluş
  Sakarya Üniversitesi / Sakarya University
 • Telefon
  (505) 780 93 56
 • E-posta
  ialtunal@sakarya.edu.tr
 • Adres
  Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsü Sakarya