Lisans veya devir verilmek istenen patent, faydalı model veya tasarım korumalı teknolojilere ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Türkçe/Turkish        İngilizce/English
Yelken Tarzı Rüzgar Türbini
İlan Tarihi: 20.06.2016
Lisans verme
Faydalı Model
2013/04725
Yelken Tarzı Rüzgar Türbini
Yelken Tarzı Rüzgar Türbinini profesyonel ebatta (Resim: 1, Resim: 2) elektrik üretim santralı olarak değerlendirdiğimizde; Buluşa konu olan ‘’Yelken Tarzı Rüzgar Türbini’’, dönüş ekseni rüzgar yönüne dik (cycloidal) rüzgar türbinleri grubunda, kanatları açı kontrollü (pitch kontrol) olup, 20 ile 150 metre yükseklikler arasında, elektrik üretiminde kullanılan diğer dik eksenli türbinlerden farklı olarak; 360°lik dönüşün yaklaşık 270°lik kısmında güç elde edilmesine imkan verecektir. Ve artık ispatlanmıştır ki cyclogiro türbinlerde verim % 45’lere çıkmaktadır. Oysa yatay eksenli türbinlerde verim % 40 kadardır. Profesyonel ebatlı türbinler büyük ve küçük olarak farklı ebatlarda, bir veya iki sıra kollu, üç ve daha fazla sayıda olmak üzere farklı kanat sayılarına sahiptirler. Yelken tarzı rüzgar türbini; a-kanat kontrol grubu, b-kanat taşıma grubu, c-güç kontrol grubu, d-kule olarak dört ana gruptan meydana gelmektedir.
Elektrik üretimi
Belge (Faydalı model belgesi 23.02.2015 tarihinde alındı)
 

 • Adı Soyadı
  Bülent Çörekçioğlu
 • Unvanı / Görevi
  Patent Sahibi
 • Kurumu/Kuruluş
 • Telefon
  (532) 495 79 47
 • E-posta
  bulentcorekcioglu@hotmail.com
 • Adres
  Nilüfer / BURSA