Lisans veya devir verilmek istenen patent, faydalı model veya tasarım korumalı teknolojilere ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Türkçe/Turkish        İngilizce/English
REHBER TELİ TAKİP EDEN MAKAS
İlan Tarihi: 04.11.2016
Lisans verme
Endüstriyel Tasarım
2016/06406
REHBER TELİ TAKİP EDEN MAKAS
Mevcut durumda kanal ağzını açarak ilerlemek istendiğinde makasın ucu sokulduğunda rehber teli takip etmede yaşanan sapmalardan dolayı kesim rotası kaybedilir ve dokuya girip zarar verilebilmektedir. Genel cerrahide fistür, kıl dönmesi gb kanallar var olup kanalın içinden hiç ayrılmadan ciltle birleştirmek gereklidir. Kullanılan cerrahide tükürük bezi kanalında kanalın içine telle girilir ancak kanalın ağzını geniş tutmak gerekir, başka bir aleti girilmezse, o durumda makasın alt çenesini tel içerisinden kaydırarak izleyip üst kısmı genişletilir. Bu buluş rehber tel fistür kanalına yerleştrildikten sonra makasın alt çenesinin altında bulunan kanaldan rehber teli geçirerek makasın bir dudağının kanalın içinden hiç ayrılmamasını üst dudağınında onun ciltle birleştirilerek kesiminin devam ettirilmesini sağlayan bir buluş. Buluş, ameliyatlarda kullanılmak üzere istenilen rotada dokuyu kesebilmek için bir rehber tel ve rehber telden ayrılmadan kesim işleminin yapılabilmesi ile ilgilidir. Cerrahi makas üzerine silindir bir boru şeklindeki aparat yardımı ile rehber tel bu boru içerisinden geçirilir ve kesim sürecince bu rehber tel izlenir. Boru şeklinde tasarlanmakta olup yarım milimetreden daha ince bir tel boru içinden geçerek kesim yönünü belirlemektedir. Rehber tel mandolin teli ile benzer bir şekilde tasarlanmaktadır. Boru şeklinde kanalın içine önceden yerleştirilen tel ile makasın bu teli kesme esnasında takip etmesi sonucunda lineer kesim kontrollü sağlanır.
Tıp, Sağlık, Medical devices
Başvuru Aşamasında
200000 Euro

 • Adı Soyadı
  Zeynep Elif CANSAP
 • Unvanı / Görevi
  Patent Uzmanı
 • Kurumu/Kuruluş
  Medipol Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi
 • Telefon
  0533 743 35 54
 • E-posta
  zcansap@medipol.edu.tr
 • Adres
  Medipol Üniversitesi Kavacık Güney Kampüsü / İstanbul