Lisans veya devir verilmek istenen patent, faydalı model veya tasarım korumalı teknolojilere ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Türkçe/Turkish        İngilizce/English
Yamaca yaslanmış bacadan sıkıştırılmış hava elde etme tesisi
İlan Tarihi: 25.11.2016
Devir verme
Patent
2013/10003
Yamaca yaslanmış bacadan sıkıştırılmış hava elde etme tesisi
Buluş, yamaca yaslanmış bacadan sıkıştırılmış hava elde etme tesisi ile ilgili olup özelliği;genişçe bir zemin üzerine saydam çatılı bir sera inşaa ediyorum. Seranın uygun bir yerinden uzunca, yüksekçe bir bacayı tepe, dağ veya bir yükseltinin yamacına yaslayarak kuruyorum. Güneş ışınlarıyla sera içindeki havanın ısıtılması sağlanıyor.Bacanın alt ve üst kısımlarında hava basınç farkı oluşturuluyor.Ve baca da hava akımları doğuyor.Ve yine bacaya en az bir mıknatıs çiftinin desteğiyle kolayca dönebilen bir kanatlı çark (hava türbini) monteleniyor. Kanatlı çarkın ana miline en az bir hava tulumbası (pompası) kuple ediliyor. Kanatlı çarkın dönmeşi ile hava tulumbası bir hava tankına hava basıyor ve sıkıştırılmış hava elde ediyorum.Sıkıştırılmış hava pönamatik araçlar yardımıyla iş yaptıracağımız makinelere uygulanıyor. Mesela:sıkıştırılmış hava ile bir alternatörün ana mili döndürülerek elektrik elde etmek mümkün hale gelebiliyor. Sera; bilinen seralar gibi inşa edilip, sera naylonu ile kaplanabilir. Baca; sera naylonu ve galvanizli sac ile kaplanıp, maliyet bir hayli düşürülebilir.
Enerji, Tarım, Hayvancılık, İmalat
İncelemeli Patent alındı
Başlangıç, Yeni ilan
30000 TL
Patent
 • Adı Soyadı
  Dursun Albayrak
 • Unvanı / Görevi
 • Kurumu/Kuruluş
 • Telefon
  05437834284
 • E-posta
  bacahavaicatmucit@gmail.com
 • Adres
  Sofular Mah. Soysal Sokak No:6 Merzifon