Lisans veya devir verilmek istenen patent, faydalı model veya tasarım korumalı teknolojilere ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Türkçe/Turkish        İngilizce/English
Evlerde Sıcak Su tasarruf Sistemi
İlan Tarihi: 07.03.2017
Lisans verme veya Devir verme
Faydalı Model
2013/01593
Evlerde Sıcak Su tasarruf Sistemi
Merkezi sıcak su sistemi olmayan evlerde, banyo veya sıcak su ihtiyacı duyan aile bireylerinin su sıcaklığının banyo yapacak veya kullanılacak seviyeye kadar ısınması sürecinde, suyun boşa akıtılmasına engel olunmasıdır. Buluş, banyolarda su ve enerji tasarrufuna yönelik olup özelliği; bilinen banyo ve lavabolardan farklı olarak sıcak su borusu, son noktadan sonra kombi/şofbeni besleyen şehir şebekesi soğuk su borusuna kadar uzatılır ve devamlı kapalı iki yollu aktuatörlü/selenoid küresel vana ile bağlanarak kontrollü kapalı devre yapılır. Birleşme bölgesinde; suyun akış istikametlerini ayarlayan, elektrikli aktuatörlü/selenoid küresel vana ve devridaim su pompası, komutla çaılşmayı sağlayan ısı kontrollü elektronik komuta cihazına bağlanır. Banyo veya lavabodan sıcak su kullanacak kişi; muslukları açmadan önce sistemin açma anahtarına basarak sistemi çalıştırır. Açma anahtarına basıldığında; Isı kontrollü elektronik komuta cihazı, şehir şebekesi üzerinde bulunan her zaman açık konumlu iki yollu elektrikli aktuatörlü/selenoid küresel vanasını kapatarak şehir şebekesinin su akışını keser. Daha sonra sıcak su sisteminden gelen boru üzerindeki her zaman kapalı konumlu iki yollu elektrikli aktuatörlü/selenoid küresel vanasını açar ve devridaim su pompasını çalıştırarak, suyu kapalı devre içerisinden geçirerek kombi/şofbeni çalıştırmaya başlar. Bu durumda, banyo ve lavabolardaki açma anahtarlarındaki kırmızı ışıklar yanarak sistemin çalıştığını ikaz eder. Su sıcaklığı, önceden ayarlanan banyo ısı seviyesine ulaşınca, ısı kontrollü elektronik komuta cihazı devridaim su pompasını kapatır; sıcak su sisteminden gelen boru üzerindeki her zaman kapalı konumlu iki yollu elektrikli aktuatörlü/selenoid küresel vanasını kapatır ve şehir şebekesinin her zaman açık konumlu iki yollu elektrikli aktuatörlü/selenoid küresel vanasını açarak kombi/şofben normal çalışmaya başlar. Bu esnada banyo ve lavabolarda açma anahtarı üzerindeki kırmızı ikaz lambası sönerek yeşil lamba yanar ve sistemin hazır olduğu ikaz edilir. Bundan sonra banyo veya lavabodan sıcak su alacak kişi musluğu açtığında sıcak su akmaya başlar.
Isı kontrollü elektronik devre imalatı. Vanalar cihazlar piyasada mevcuttur.
2013 yılından itibaren faydalı model koruması altındadır.
Sadece ısı kontrollü komuta cihazı küçültülebilir.
150.000 USD
Faydalı Model
  • Adı Soyadı
    Enver
  • Unvanı / Görevi
  • Kurumu/Kuruluş
  • Telefon
  • E-posta
    envera@outlook.com.tr
  • Adres