Lisans veya devir verilmek istenen patent, faydalı model veya tasarım korumalı teknolojilere ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Türkçe/Turkish        İngilizce/English
Çocuklarda El Bileği Radyografilerinden Kemik Yaşı Hesaplama Yöntemi
İlan Tarihi: 07.02.2017
Lisans verme veya Devir verme
Patent
2016/07010
Çocuklarda El Bileği Radyografilerinden Kemik Yaşı Hesaplama Yöntemi
Kemik yaşı tayininde en sade ama aynı zamanda yüksek doğrulukta bir yöntem ihtiyacı oldukça açıktı. Ama hangi kemiklerin kemik yaşını tayin için yeterli olacağı, 5 hangilerinin de hesaplamaya katılmadığında doğruluğu etkilemeyeceğini bulmak oldukça zor bir işlemdir. Bu nedenle el ve bilekteki tüm kemikler incelenerek en az kemikle en yüksek doğruluğa ulaşmak için çalışıldı. Çalışmalar sonucunda dirsek kemiği epifizi (4) ve önkol kemiği epifizinin (6) yeterli olacağına karar verildi. Ancak görüntü kalitesi, çekilme 10 açısı ve mesafesi değiştikçe görüntü üzerinde hesaplanan epifiz boyutlarının da değiştiği görüldü. Bunun üstesinden gelebilmek için iki farklı değişken olan dirsek kemiği ucu (3) ve önkol kemiği ucunun (5) en geniş uzunluğu alınarak bahsedilen epifiz boyutları bu değişkenlere göre normalize edildi. Böylece yöntemin her şartta doğru sonuç vermesi sağlandı.
Antropoloji, Adli Tıp, Pediatri ve Ortopedi alanlarında kullanılmak üzere çocuklarda el bileği radyografilerinden kemik yaşının hesaplanmasını sağlayan bir yöntem ile ilgilidir.
 

 • Adı Soyadı
  Serhat Dalkılıç / Mesut Aktekin
 • Unvanı / Görevi
  Fikri Haklar Birimi Koordinatörü / Fikri Haklar Birimi Uzmanı
 • Kurumu/Kuruluş
  Erciyes Teknolj Transfer Ofisi
 • Telefon
  03522248112
 • E-posta
  mesutaktekin@erciyesteknopark.com
 • Adres
  Yeni Mah. Aşık Veysel Bulv. EÜ TGB Tekno-3 Binası No: 28 Melikgazi/KAYSERİ