Lisans veya devir verilmek istenen patent, faydalı model veya tasarım korumalı teknolojilere ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Türkçe/Turkish        İngilizce/English
Kurşunsuz fosforlu otomat pirinci alaşımı ve bunun üretim yöntemi.
İlan Tarihi: 21.11.2014
Lisans verme
Patent
2012/05764
Kurşunsuz fosforlu otomat pirinci alaşımı ve bunun üretim yöntemi.
Pirincin matriksinin P'sinin katı çözünürlüğünün sıcaklığın artmasıyla hızlı bir şekilde azalacağı ve Cu ile kırılgan metallerarası bileşimleri Cu3P oluşturacağı göz önüne alınacak olursa, mevcut buluş icat edilen alaşımın mükemmel kesilebilirliğini garantiye almak için P'yi seçer. Mevcut buluşun kurşunsuz fosforlu otomat pirinci alaşımı şunları içerir: Cu, Zn, ağırlık olarak 1.6'lik P ve Al, Si, Sb, Sn, Re, Ti ve B'yi içeren gruptan seçilmiş olan en azından iki tane diğer elementleri içeren ağırlık olarak %0.005 ila %0.6 arasında bir miktarda diğer elementler, ve denge kaçınılmaz çökeltilerdir. Fosforlu pirinç alaşımı Cu ve Zn karışımı içerir ve ağırlık olarak çinkonun miktarı %35'den fazladır ve çinko ve bakırın toplamlarının ağırlık olarak %97.0 ve %99.5 arasındadır. Alaşımı üretim metodu da açıklanmaktadır. Bulunan alaşım mükemmel kesilebilirliğe, dökülünebilirliğe, sıcak ve soğukta uygulanabilmeğe, çinkosuzlasma korozyon resistansına, mekanik özelliklere ve kaynaklanabilmeye sahiptir. Fosforlu alaşım yedek parçalarda, kesim gerektiren kalıp ve dökümlerde ve özellikle kesme, aşındırma (parlatma), kaynak yapma ve elektrikle kaplama gerektiren su şebekesi sistemi için kalıp ve dökümlerde uygulanabilir. Fosforlu alaşım musluk, vana ve burçlar gibi içme suyu tesisatında ve kompaktlık ve yüksek korozyon direnç gerektiren çubuk ve tel malzemelerinde kullanılabilir.
 

 • Adı Soyadı
  ZEHRA YILDIRIM
 • Unvanı / Görevi
  Patent Vekili
 • Kurumu/Kuruluş
  AZE MARKA PATENT DAN. TERC. İÇ VE DIŞ TİC. İTH. İHR. LTD.ŞTİ.
 • Telefon
  0-312-434 0054
 • E-posta
  zehra@azepatent.com
 • Adres
  KAZIM ÖZALP MAH. NENE HATUN CAD. NO:79/10 - G.O.P/ANKARA