Lisans veya devir verilmek istenen patent, faydalı model veya tasarım korumalı teknolojilere ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Türkçe/Turkish        İngilizce/English
Bir hava kompresörünün bir içten yanmalı motorun tahrik miline bağlanmasına yarayan düzenek ve yöntem.
İlan Tarihi: 21.11.2013
Lisans verme
Patent
2011/03120
Bir hava kompresörünün bir içten yanmalı motorun tahrik miline bağlanmasına yarayan düzenek ve yöntem.
Buluşun konusu, bir hava kompresörünün, bir taşıt aracında tahrik motoru olarak kullanılan içten yanmalı bir güç makinesinin tahrik miline bağlanmasına yarayan bir düzenek olup, hava kompresörü, bir basınçlı hava tesisatını beslemektedir. Buluşun konusu, aynı zamanda, bu tür bir düzeneği çalıştırmaya yarayan bir yöntemdir. Düzenek, değiştirilebilir bir turbo kavrama içermektedir ve bu kavramanın pompa çarkı, içten yanmalı motorun tahrik mili aracılığı ile tahrik edilmektedir ve çalışma malzemesi olarak bir sıvı aracılığı ile türbin çarkını çalıştırmaktadır. Türbin çarkı, tahrik edilecek hava kompresörünün mili ile etkin bağlantı halindedir. Düzenek, basınçlı hava tesisatındaki basınca bağımlı olarak açılıp kapanmakta ve bu durumda turbo kavramaya, hava kompresörünün negatif dönme momentlerini nakletmeyeceği şekilde kumanda edilmektedir.
 

 • Adı Soyadı
  ASLI ŞERİFE BEŞEN
 • Unvanı / Görevi
  Patent Vekili
 • Kurumu/Kuruluş
  DERİŞ PATENT VE MARKA ACENTALIĞI A.Ş.
 • Telefon
  0-212-2526122
 • E-posta
  abesen@deris.com.tr
 • Adres
  İnebolu Sok. Deriş Patent Binası No:5 Kabataş/ Setüstü 80040/İSTANBUL