Lisans veya devir verilmek istenen patent, faydalı model veya tasarım korumalı teknolojilere ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Türkçe/Turkish        İngilizce/English
Teğet çıkışa sahip olan bir sarmalı olan senkronize bir elektrik pompası.
İlan Tarihi: 23.12.2013
Lisans verme
Patent
2010/08051
Teğet çıkışa sahip olan bir sarmalı olan senkronize bir elektrik pompası.
Pompa (1) şu bileşenlerden oluşmaktadır: pompalanan akışkanın geçeceği bir eksen giriş ağrı (5) ve radyal çıkış ağzının (6) bağlandığı sarmal yapı (4) ile bunu taşıyan şekilli gövdeyi (3) içinde barındıran destek muhafazası (2-4). Destek muhafazasına (2) tutturulmuş bir dizi plakadan oluşan statörün (9) kutupları (9a) arasında kalacak şekilde ve gövde (3) içinde yer alan haznenin (8) içerisinde kendi ekseni etrafında dönebilecek şekilde yerleştirilmiş olan sabit mıknatıslı bir rotor (7) içeren monofaze senkronize elektrik pompası; dönüş için rotorun (7) türbin çarkını (13) harekete geçirmesinden önce rotorun (7) yüksüz olduğu durumda da hareket etmesine izin veren bir bağlantı elemanı (16) sayesinde dönüş esnasında rotorla (7) irtibatlanan ve üzerinde kanatlar bulunan bir türbin çarkı (13). Rotor (7) ile destek muhafazası (2-4) arasında bir kavrama dişlisi bağlantı düzeneği (20) ve bir dönüş bileşeni (28) sağlanmıştır. Bu bileşen rotoru (7), içinde aktif kavrama dişlisi bağlantı düzeneğinin (20) olduğu ve bunun rotorun (7) başlangıç esnasında önceden belirlenmiş olan bir yöne doğru dönmesini sağladığı eksen üzerindeki birleşmiş pozisyonuna doğru baskılar. Türbin çarkı (13) üzerinde en azından kısmen kavisli kanatlar (14) olup bu kanatlar rotorun eksenine göre göreceli olarak eğimlidir. Böylelikle, dönüş halindeki akışkanla etkileşim sonucunda türbin çarkının (13) önceden belirlenmiş olan bir hızın üstündeki hızlarda hareketi, türbin çarkının (13) ve rotorun (7), gövdeye (3) göre göreceli olarak kendi eksenleri üzerinde kaymalarını ve yayın (28) gücüne karşı yük oluşturmalarını sağlayacak şekildedir.
 

 • Adı Soyadı
  FULYA SÜMERALP
 • Unvanı / Görevi
  PATENT VEKİLİ
 • Kurumu/Kuruluş
  SİMAJ PATENT LTD. ŞTİ.
 • Telefon
  0-312-4265800
 • E-posta
  f.sumeralp@simaj.com.tr
 • Adres
  TUNUS CAD. NO:46 KAT:2 KAVAKLIDERE/ANKARA