Lisans veya devir verilmek istenen patent, faydalı model veya tasarım korumalı teknolojilere ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Türkçe/Turkish        İngilizce/English
Solar biyoreaktör.
İlan Tarihi: 26.03.2015
Lisans verme veya Devir verme
Patent
2014/13550
Solar biyoreaktör.
Buluş güneş enerjisinden aldığı enerjiyi bulunduğu alan içerisine dağıtarak aydınlatan, bu sayede fotosentetik organizmaların yetiştirilmesini ve ortam ısıtmasını sağlayan bir solar biyoreaktör ile ilgilidir. Bu buluş mikroalg yetiştirme sistemlerinden olan 30 cm’den derin havuz tipi yetiştirme ünitelerinin ışıktan yeteri kadar faydalanamaması ve yine başka bir mikroalg yetiştirme sistemi olan fotobiyoreaktörlerde uygulanan aydınlatma sisteminin yapay ışıkla gerçekleştirilmesinden dolayı enerji tüketiminin artması sebebiyle tasarlanan bir sistemdir. Açık ve kapalı tipte mikroalg yetiştirme ünitelerinin ışığın erişemediği bölgelerine ışık yayması için geliştirilen bu sistem, güneş ışığını konkav aynaya yansıtan heliostatlardan, konkav aynadan fiber optik kablolara ışığın homojen bir şekilde gitmesini sağlayan frensel lenslerden ve mikroalglerin yetiştirildiği açık havuz tipi mikroalg yetiştirme ünitesinin yanal alanını ve tabanını kaplayan ve kapalı kolon tipi fotobiyoreaktörün kolonunun ortasından geçen fiber optik kablolardan oluşmaktadır. Heliostatlardan yansıyan ışık konkav aynaya düşürülerek, konkav aynadan gelen ışık frensel lensler aracılığıyla fiber optik kablolara aktarılmakta ve 30 cm’den derin olan açık havuz tipi mikroalg yetiştirme yerleri homojen bir şekilde aydınlatılabilmekte, kapalı tip fotobiyoreaktörler gündüz floresan ışığa ihtiyaç duymadan güneş ışığı ile içten aydınlatılarak enerji maliyetinin düşürülmesi sağlanmaktadır.
Biyomühendislik, Tarım, Eczacılık
Başvuru (Araştırma raporu talep etme aşamasında)
Buluşa ilişkin ticarileştirme çalışmaları devam etmekte olup, ilgili firmalar ile görüşmeler yapılmaktadır.
1.000.000 TL
Teknik bilgi paylaşımı
 • Adı Soyadı
  Ozan KARA
 • Unvanı / Görevi
  Avukat / Fikri Haklar Uzmanı
 • Kurumu/Kuruluş
  Yıldız Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi
 • Telefon
  (212) 483 70 07 / 19
 • E-posta
  ozankara@yildiztto.com
 • Adres
  Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Teknoloji Geliştirme Bölgesi B2 Blok Kat: 0 No: 115 Esenler / İSTANBUL