Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Küçük kümes hayvanları ve özellikle civcivler için J-kilitlemeli sulama nipeli TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/08/2014
Koruma türü FaydaliModel
Başvuru Numarası 2004/01832
Buluş Başlığı Küçük kümes hayvanları ve özellikle civcivler için J-kilitlemeli sulama nipeli
Başvuru Sahibi TAVSAN TAVUKÇULUK EKİPMAN SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Buluş Sahibi EGON SCHUMACHER
IPC Sınıfı A01K 39/00
Buluş Özeti

Mevcut buluş kümes hayvanları ve özellikle civcivler için bir sulama nipeline ilişkin olup hayvanların su ihtiyaçlarını kendiliğinden karşılamasını sağlamaktadır. Buna göre küçük kümes hayvanları sulama nipelinin alt kısmından uzanan bir pimi hareket ettirmek suretiyle aktive ederler. Suluk hayvanın suluk pimiyle teması kesilir kesilmez kendiliğinden kapanarak su iletimini keser. Mevcut buluşa göre su içerisinde yer alan çeşitli tortuların besiyeri zeminine ve civcivlere ulaşmaması için dikey eksen boyunca ana pim ekseni üzerinde tortuları yakalayarak tutan akış engelleyici yüzeyler bulunmaktadır. Sistem civcivin temas ettiği pimin hem yatay hem dikey hareketine cevap verebilmekte ve besiyerine gerektiği kadar su ileterek ortama su sızıntısı olmasını engellemektedir.