Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Sürgülü yatak TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/08/2014
Koruma türü FaydaliModel
Başvuru Numarası 2004/01960
Buluş Başlığı Sürgülü yatak
Başvuru Sahibi ŞENNUR TORUN
Buluş Sahibi ŞENNUR TORUN
IPC Sınıfı A47C 17/00
Buluş Özeti

Hasta yataklarına, yatalak hastanın tuvalet ihtiyacının giderilmesini sağlayan sürgünün, hastayı kaldırmadan alttan gelerek kullanılması özelliğini kazandıran bu buluş, hastaya ve hasta yakınına kolaylık sağlamaktadır. Hasta yatağının karyola kısmındaki deliğe uyumlu tabla ile delikli yatağın parçası birbirine geçirilmiştir. Alttan çekilen birbirileri ile bağlantılı tabla ve parçanın oluşturduğu boşluğa, kızaklara takılarak yine alttan bir sürgü getirilmiştir. Hastanın ihtiyacı giderildikten sonra sürgü alttan hareket ettirilerek alınmış ve yatak normal haline getirilmiştir. Yatağa ve parçasına monet edilebilen çarşafla kullanım kolaylığı arttırılmıştır.