Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Hidrolik kontrollü değişken kesitli enjektör memesi. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/02/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2004/02048
Buluş Başlığı Hidrolik kontrollü değişken kesitli enjektör memesi.
Başvuru Sahibi ROBERT BOSCH GMBH
Buluş Sahibi AXEL HOCKENBERGER
IPC Sınıfı F02M 45/08
Buluş Özeti

İçten yanmalı motorlarda enjektörden yüksek miktarda yakıt püskürtülmesini sağlamak için enjektör eksenine göre memede üstüste yer alan iki sıra delikler ve bu deliklerin açılma ve kapanmasını ayrı ayrı kontrol eden bir dış iğne ve iç iğneden oluşan sistemler mevcuttur. Burada açıklanan buluşun amacı ise eşeksenli çift iğneli(5, 6) sistemi karmaşık olmayan basitleştirilmiş bir yapıya dönüştürmektir. Bu buluşta açıklanan sistemde eşeksenli iğnelerden dış iğne(5) bir yay(12) yardımıyla kumanda edilirken, iç iğne(6) iğnenin üzerinde bulunan hacmi(8) ana enjektör içindeki yakıt kanalına bağlayan(10) ve kısıcı etki yaratan ince kanallar(9) yoluyla kontrol edilmektedir. İstendiğinde iç iğnenin(6) kontrolü için iç iğnenin üzerinde yer alan hacme(8) ayrıca küçük bir yay(11) ilavesi de yapılabilir. Elde edilecek olan enjektör-meme sisteminin yapısı alışılagelen standart tek iğneli sistemlerle benzer olduğundan büyük bir değişiklik yapılmaksızın yaygın olarak kullanılması mümkün olacaktır.