Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Eşeksenli alansal temaslı çift oturma çaplı enjektör TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/02/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2004/02050
Buluş Başlığı Eşeksenli alansal temaslı çift oturma çaplı enjektör
Başvuru Sahibi ROBERT BOSCH GMBH
Buluş Sahibi HAŞİMAN ÜSKÜDAR
IPC Sınıfı F02M 45/08;F02M 61/18
Buluş Özeti

İçten yanmalı motorlarda yanma odasındaki ani basınç artışından dolayı ortaya çıkan gürültüyü indirgemek amacıyla ön püskürtme yapılmaktadır. Ancak geleneksel sistemlerde enjektör memesi deliklerinin kesit alanı ön püskürtme aşamasında da sabit kalmakta olup ön püskürtme esnasında daha düşük bir debinin o sabit kesit alanından gönderilmesi sebebiyle kötü bir yakıt hava karışımı oluşturulmakta ve de neticesinde emisyon değerleri kötüleşmektedir. Bu sebeple enjektör eksenine göre memede bulunan üstüste iki sıra deliğin açılma ve kapanmasını ayrı ayrı kontrol eden bir dış iğne ve iç iğneden oluşan bir sistem kullanılmaktadır.Burada açıklanan buluş enjektör eksenine göre memede bulunan üstüste iki sıra deliğin (2, 3) açılma ve kapanmasını kontrol eden dış iğne (4) ile iç iğneden(5) oluşan sistemde, iğnelerin oturma yüzeylerinin genişliği nedeniyle enjektör memesi delikleri (2, 3) kapalı konumda iken, meme deliklerinde sızdırmazlığın sağlanması için, içi oyuk olan dış iğnenin DEVAMI VAR.