Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Kurumlaşma kontrollü meme TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/02/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2004/02080
Buluş Başlığı Kurumlaşma kontrollü meme
Başvuru Sahibi ROBERT BOSCH GMBH
Buluş Sahibi ENİS ERKAN;AXEL HOCKENBERGER;OZAN KEYSAN
IPC Sınıfı F02M 61/18
Buluş Özeti

İçten yanmalı motorlarda kullanılan enjektörlerin püskürtme deliklerinin yanma odasına açıldığı bölgede, diğer bir deyişle enjektör memesinin üzerinde,zamanla kurum birikimi oluşur. Enjektör memesinin üzerinde başlayan bu olay zamanla püskürtme deliklerinden içeri girme eğilimindedir. Bu ise püskürtme deliğinin çıkış ucu tarafında, ilerleyen bir çap daralmasına ve beraberinde debi düşüşü ile motorda güç kaybına neden olur. Sözü edilen kurumlaşmanın enjektör memesi (1) püskürtme deliğinin (2) kesit alanını azaltıcı etkisini engellemek için çıkış kesitine (3) yeni bir form verilmiştir. Kurumlaşmanın başladığı delik çıkış (3) bölgesinde, delik, ilave delme işlemi (4) veya işlemleri ile(8,9,10,13,14,15,16) genişletilerek, kurumlaşmanın bu bölgede başlaması sağlanır ve güç kaybına neden olması engellenir. Enjektör memesinin (1) delik çıkış ucunun (3) genişlemesi için yapılan ilave delmelerin tümü (4,8,9,10,13,14,15,16) ana delik delme işleminde kullanılan delici takımlarla yapılmaktadır.