Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Yüzey gerilim potansiyel enerjisinin, kinetik enerjiye dönüştürülme yöntemi. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/02/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2004/02767
Buluş Başlığı Yüzey gerilim potansiyel enerjisinin, kinetik enerjiye dönüştürülme yöntemi.
Başvuru Sahibi İSMAİL ERDOĞRU
Buluş Sahibi İSMAİL ERDOĞRU
IPC Sınıfı F02B 27/00;F04F 10/00
Buluş Özeti

Oluşturulacak bir düzenekte, cam, sert plastik, ve muhtelif metallerden yapılmış ince boruların iç yüzeyleri, su ve buna benzer sıvılarla temas ettirildiğinde ortaya çıkacak yüzey gerilim enerjisini, yerçekimi ve atmosfer basıncının çekme ve itme güçleri de kullanılmak suretiyle,(sırasıyla Resim 1,2,3,4 de görüleceği şekilde) kesintisiz bir sıvı akımına dönüştürerek kinetik enerji elde etmek bu sistemin esasıdır. Şekil 2 deki sistemde, Y1 ve Y2 arasında bir denge hali mevcutken, sistemi şekil 4 de görülen düzenek durumuna getirdiğimizde, ince borular içinde oluşacak kapilller enerji, sistemin içinde bulunan sıvının ağırlığını azaltacağından, Y1=Y2 dengesinin, Y1 lehine bozulması durumunu yaratacak ve devamlı sıvı akımı sağlayacaktır.