Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Kampana fren sistemi için ayar mekanizması. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/02/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2004/03082
Buluş Başlığı Kampana fren sistemi için ayar mekanizması.
Başvuru Sahibi HEMA ENDÜSTRİ A.Ş.
Buluş Sahibi KLAUS WINTER;ENGİN KARAER
IPC Sınıfı F16D 51/20;F16D 65/54
Buluş Özeti

Bu buluş, fren balatalarının aşınmasından kaynaklanan ilave kampana-balata aralığını telafi eden ve kampana sıcaklığı belli bir değere ulaştığı zaman bu fonksiyonu durduran ayar mekanizmasına ilişkindir. Kampana fren sistemlerinde, maksimum fren torku ve balataların aşınması durumlarında da çeneler arasında aks yatağı için yeterli mesafe olması gerekir. Özellikle tekerlek silindiri ile aks yatağının dış çapı arasındaki boşluk önemlidir. Çünkü burada çekme yayları, tespit freni gibi mekanik hareketlendirici için itici çubuk sistemleri ve ayar kolu gibi parçalar yer almaktadır. Aynı zamanda bu boşluğa hassas parçaların yerleştirilmesi ve bu parçaların; fren montajı, araç aksına montaj, balataların aşınması sonrası çenelerin değiştirilmesi ve diğer tamir faaliyetleri sırasında olabilecek darbelere karşı korunması gerekir. Yüksek sıcaklık sensörünün doğru çalışmasını sağlamak için montaj sonrasında kolay kontrol edilebilmesi ve ayarlanabilmesi; düşük sıcaklıklarda hasar olmaması istenir.