Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Bütünleşik ve yerinde monte edilebilir solar ısıl sistem TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 23/03/2015
Koruma türü FaydaliModel
Başvuru Numarası 2005/00990
Buluş Başlığı Bütünleşik ve yerinde monte edilebilir solar ısıl sistem
Başvuru Sahibi FENİŞ TEKNİK ÜRÜNLER A.Ş.
Buluş Sahibi CELAL TOROĞLU
IPC Sınıfı F24J 2/00
Buluş Özeti

En az bir kollektör panel grubu, bir boyler, bir genleşme deposu ve gerekli kablo ve borulardan oluşan bir güneş kollektörü ünitesi açıklanmaktadır. Sistem tercihen seçici soğurgan bir tabaka altında ısıtılan bir ısıl iletken akışkanın bir kapalı çevrim dahilinde kollektör ile sıcak su tankı arasında bir devir-daim pompası ile dolaştırılması prensibine dayanmaktadır. Isıl iletken akışkan tüketilen suyla karışmamakta bu nedenle kapalı çevrim dahilinde gerçekleşecek basınç farklılıkları bir genleşme deposu yardımıyla kontrol altonda tutulmaktadır. Mevcut tasarıma göre güneş kollektörü ünitesinde her bir bileşen demonte tek bir parça halinde taşınmakta ve montaj sonrası nihai olarak oluşan sistem kompakt bir yapı arz etmektedir.