Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Yivli kaplin. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 23/03/2015
Koruma türü FaydaliModel
Başvuru Numarası 2005/01057
Buluş Başlığı Yivli kaplin.
Başvuru Sahibi LİNK YAPI SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Buluş Sahibi MEHMET ÖZKAN ÜNAL
IPC Sınıfı F16B 1/00
Buluş Özeti

Buluş konusu ürün olan yivli kaplın dökme demirden imal edilmiştir. Alt (1) ve üst (2) parçadan oluşan kaplinin iç kısmına sızdırmazlık sağlaması için conta (3) yerleştirilmiştir. Conta (3) kullanım alanına göre epdm, nitril, silikon malzemeden imal edilmektedir. Kaplin parçaları (1 ve 2) iç kısımlarında bulunan yiv dişleri (4) sayesinde borularda bulunan yivlere (5) kolayca yerleştirilir. Kaplinde bulunan yiv dişlen (4) montaj sırasında ve daha sonra meydana gelebilecek sarsıntı basınç gibi etkenlerden doğan sağa sola kaymalar önlenir. Bağlantının güvenilir olması ve kullanılan conta (3) sayesinde sızıntı gibi sorunlar ortadan kaldırılarak kullanım alanına göre doğabilecek zararların önüne geçilir.