Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Kullanılmış raydan nervürlü beton çeliği üretimi sistemi. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/02/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2005/01661
Buluş Başlığı Kullanılmış raydan nervürlü beton çeliği üretimi sistemi.
Başvuru Sahibi SYM DEMİR ÇELİK SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Buluş Sahibi İsmail Yıldız
IPC Sınıfı B26F 1/04;B26F 3/00;E01B 31/04
Buluş Özeti

Kullanılmış ray özel fırında 1100-1150 C dereceye kadar 2 saat tavlandıktan sonra hazırlama tezgahı olan 1. tezgahta ray bütün olarak hazırlama tezgahına verilmekte, ray 1. ve 2 pasolardan geçtikten sonra 3. pasodan geçerken boylamasına iki parçaya bölünmektedir. Bu sistemde, tek hadde sistemi ile nihai ürüne ulaşılmakta, kesiti daha kalın nihai ürünler üretilebilmekte, hadde tonajı artmakta, birim fuel oil, elektrik, işçilik kullanımı ve haddeleme esnasında oluşan fire miktarı 1/3 oranında azalmaktadır. Mevcut sistemde ray fırından çıktıktan sonra 1. tezgahın ilk pasosundan taban, orta ve mantar kısımları olmak üzere 3 parçaya ayrılmakta ve bu üç parça ayrı ayrı üç haddeleme sistemine verilerek mamul elde edilmektedir. Bu tür haddeleme daha fazla enerji ve işçilik gerektirmektedir. Ayrıca, üç parçaya bölme sisteminde birim malzeme ağırlığı azaldığı için bunlardan yapılabilecek nihai ürün çeşitliliği azalmaktadır.