Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Uyku durumundaki veya dalgınlaşmış sürücüyü uyaran elektrikli araç koltuğu TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/09/2015
Koruma türü FaydaliModel
Başvuru Numarası 2005/03463
Buluş Başlığı Uyku durumundaki veya dalgınlaşmış sürücüyü uyaran elektrikli araç koltuğu
Başvuru Sahibi TOFAŞ TÜRK OTOMOBİL FABRİKASI ANONİM ŞİRKETİ
Buluş Sahibi R. NEJAT TUNCAY;ÖZGÜR ÜSTÜN
IPC Sınıfı B60N 2/02;H02K 41/00
Buluş Özeti

Bu buluş, doğrusal motor ile tahrik edilen ve bu sayede dalgınlaşmış sürücüyü uyaran ve sürücüye masaj yapan bir koltuk tahrik düzeneği ile ilgilidir. Bu buluşun amacına ulaşmak için gerçekleştirilen koltuk tahrik düzeneği, en temel halinde, biri koltuğun altında bulunarak koltuğun gerekli frekans ve genlikte doğrusal hareket sağlayan, diğeri ise koltuğun sırt bölgesinde bulunarak sürücünün bel bölgesine ileri geri hareket yaptırılmasını sağlayan iki adet doğrusal motor, koltuğun altında bulunan ve doğrusal motorlardan birinin içine yerleştirildiği kızak ve koltuğun sut bölgesinde bulunan doğrusal motorun hareketini sürücünün bel bölgesine aktaran bir levhayı içermektedir.