Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
7,62 mm susturuculu keskin nişancı tüfeği. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/09/2015
Koruma türü FaydaliModel
Başvuru Numarası 2005/03835
Buluş Başlığı 7,62 mm susturuculu keskin nişancı tüfeği.
Başvuru Sahibi JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI
Buluş Sahibi NECMİ GÜNGÖR
IPC Sınıfı F41C 7/00
Buluş Özeti

Keskin nişancı silahları tek ateşli olup kullanıcının hedefi istediği mesafeden istediği şekilde vurması için her şartlarda kullanıcının silaha mutlak hakim olması ve rahat bir pozisyon alarak atış yapması gerekmektedir. Aynı silahı farklı kullanıcılar kullanması gerektiğinde kullanıcının el, kol, yüz yapısı, göz açıklığı, omuz yapısına göre ayarlanabilir kullanıcı ile silahı birbirine uyum sağlaması için tasarlanmıştır. Silahın kullanımı esnasında basınçtan dolayı oluşan geri tepmeden kullanıcı en asgari seviyede etkilenmelidir. Aksi takdirde kullanıcı her atıştan sonra pozisyonunu tekrar düzeltmesi gerekeceğinden, hem zaman kaybedecek hem de dikkati dağılacaktır. Buda kullanıcı için bir dezavantaj oluşturmaktadır. Bu olumsuzluğu gidermek için dipçik amortisörü geliştirilmiştir. Keskin nişancı silahlarının kullanımı esnasında sessiz olarak çalışması istenen özelliklerden biridir. Silahında sessiz olarak çalışması için susturucu takılabilme özelliğine sahiptir.