Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Kapı basamaklarındaki yolcu veya servis elemanı güvenliğinin sağlanması. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/02/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2005/04721
Buluş Başlığı Kapı basamaklarındaki yolcu veya servis elemanı güvenliğinin sağlanması.
Başvuru Sahibi TEMSA GLOBAL SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Buluş Sahibi LEVENT KARA
IPC Sınıfı B60Q 7/00
Buluş Özeti

Bu buluş, midibüs, otobüs vb. araçlarda, özellikle arka ve orta kapıların basamaklarında bulunan yolcuların, 2001/85 EC direktifine göre güvenliğinin sağlanmasına yönelik bir kapı güvenlik sistemi ile ilgilidir. Buluş konusu yenilik ile, araç kapısı açık iken, kapı basamağında, kapı veya araç hareketi ile zarar görebilecek bir nesnenin bulunması durumunda, basamaklarda bulunan reflektörlü nesne algılayıcı sensör (l, 2) sayesinde söz konusu nesnenin varlığı algılanmakta ve bu sensöre (2) bağlanan bir röle vasıtasıyla araç sürücüsüne sesli veya görüntülü bir sinyal gönderilerek, basamaktaki nesnenin varlığı haber verilmektedir.