Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Çift kanatlı otobüs kapıları için pnömatik düzenleme. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/02/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2005/04838
Buluş Başlığı Çift kanatlı otobüs kapıları için pnömatik düzenleme.
Başvuru Sahibi TEMSA GLOBAL SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Buluş Sahibi ERTUĞRUL CİHAN
IPC Sınıfı B60Q 9/00
Buluş Özeti

Bu buluş, kapı basamak girişinde ilave katlanabilir bir yolcu koltuğu barındıran, çift kanatlı kapılara sahip otobüslerde, ilave koltukta yolcu bulunduğu durumlarda, araç sürücüsü tarafından kapının açılması veya kapanması için verilen sinyalden bağımsız olarak, koltuk tarafındaki kapı kanadının kapalı kalmasını sağlayan pnömatik bir güvenlik devresi (Şekil 6) ile ilgilidir. Buluş konusu pnömatik devrede (Şekil 6), ilave katlanabilir koltuğun açık veya kapalı olmasına göre konum değiştirebilen, iki adet yön kontrol valfi (3,4) bulunmaktadır. Söz konusu valfler (3,4), katlanabilir koltuğun hizasındaki kapı kanadında olup, katlanabilir koltukta bulunan mikro anahtardan (5) aldığı sinyale göre konum değiştirmektedir. Katlanabilir koltukta yolcu otururken, araç sürücüsü tarafından kapının açılması için bir sinyal verildiğinde, valflerin (3,4) katlanabilir koltuğun açık olması dolayısıyla aldığı konum sebebiyle, kapı kanadının kapalı kalması sağlanmaktadır. Böylece, katlanabilir koltukta bulunan yolcuya zarar verebilecek kapı hareketleri otomatik olarak engellenebilmektedir.