Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Araç kapılarının içeriden kilitlenmesine izin vermeyen kilit mekanizması. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/02/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2005/04839
Buluş Başlığı Araç kapılarının içeriden kilitlenmesine izin vermeyen kilit mekanizması.
Başvuru Sahibi TEMSA GLOBAL SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Buluş Sahibi MUSTAFA TAŞ;ŞABAN ÜNAL
IPC Sınıfı E05B 65/12
Buluş Özeti

Bu buluş, araç kapılarının içeriden kilitlenmesine izin vermeyen bir kilit mekanizmasına ilişkindir. Buluş konusu kilit mekanizmasında, tutamak (l) içerisine yerleştirilen yay tutucu (5), bir pin (3) yardımıyla tek yönde hareket edecek şekilde sabitlenmiş olup, kontrol braketi (8) üzerinde yer alan dişli milin (11) dişleri arasına girerek, tutamağın tek yönde hareket etmesini sağlamaktadır. Böylece, kapı kilidi içeriden, açma yönünde çevrildiğinde açılmakta, ters yöne çevrildiğinde ise kilit mandalı (Şekil 2) boşta dönerek kapının içeriden kilitlenmesine imkan vermemektedir. Özellikle, küçük yaştaki yolcuları taşıyan öğrenci servisleri başta olmak üzere, yolcu taşıyan ticari araçlarda meydana gelebilecek herhangi bir tehlike anında, yaşanan panik durumu ile kapı kilidinin ters yönde çevrilerek kilitlenmesi sonucu oluşacak zaman kayıpları ve bu suretle meydana gelebilecek can ve mal kayıpları, buluş konusu kilit mekanizması ileönlenebilmektedir.