Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Geri dönüşüm özellikli mukavemeti yüksek plastik çıta üretim yöntemi TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/02/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2006/00075
Buluş Başlığı Geri dönüşüm özellikli mukavemeti yüksek plastik çıta üretim yöntemi
Başvuru Sahibi MERİNOS MOBlLYA TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Buluş Sahibi FEZA ÇİFTÇİ
IPC Sınıfı B29B 7/00
Buluş Özeti

Buluş, geri dönüşüm özelliğine sahip mukavemeti yüksek plastik çıta üretim yöntemi bu üretim yöntemi sonucunda elde edilen plastik çıta ve bu çıtanın mobilya sektöründe kullanımı ile ilgilidir. Buluş konusu üretim yöntemimizde, öncelikle ürünü meydana getiren hammaddeler, mikserin (2) içerisinde belirtilen oranlarda belirli bir sürede karıştırılarak homojen bir karışım elde edilir. Buradaki karışım süresi tercihen 45 dakikadır. Bu karışım bir hava borusu (3) yardımı ile makine haznesine (4) aktarılır. Makine haznesinde (4) önde, arkada ve ortada rezistanslar (11,12,13) bulunmaktadır. Ön rezistanslar (11) 160 °C, orta rezistanslar (12) 180 °C, arkalar (13) ise 190°C ısıya sahip olması gerekmektedir. Makineden geçen karışım buradan kalıba (5) girerek istenilen şekli alır, kalıplardan (5) da kalibreye (6) girerek istenilen hassasiyet sağlanır. Kalibreden (6) su ısısı mevsim koşullarına göre 10 - 22 °C arasında değişen su dolu havuzlara (7) girerek plastik soğutulur. Soğutulan plastik merdaneye (8) girerek yüzey düzgünlüğü sağlanır, bitiş kazanında (9) geçen plastik burada giyotin (10) ile istenilen ölçülerde kesilerek üretime hazır hale getirilir.