Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Atkı ve çözgü iplikleri şeffaf plastik malzemeden yapılmış kumaş balini TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/01/2016
Koruma türü FaydaliModel
Başvuru Numarası 2006/00121
Buluş Başlığı Atkı ve çözgü iplikleri şeffaf plastik malzemeden yapılmış kumaş balini
Başvuru Sahibi ORHAN KOÇBAY
Buluş Sahibi ORHAN KOÇBAY
IPC Sınıfı D04H 3/12
Buluş Özeti

Sunulan buluş, gelinlik, sutyen, perde, şapka, çanta ve abiye kıyafetler gibi malzemelerin düzgün durmasını ve formunu koruması amacıyla, bu malzemelerin yapıldıkları kumaşların içerisine yerleştirilen balinler ile ilgilidir. Sunulan buluşta kullanılan balinlerin atkı ve çözgü iplikleri şeffaf plastik malzeme olan misinadan yapılmaktadır Bu balinlerde çözgü ipliği olarak kenarlarda 9 adet ince şeffaf misina ile ortasında şeffaf kalın misinalar kullanılmaktadır. Balinin kalınlığına bağlı olarak her kalın misinadan sonra 3 er adet ince şeffaf misina kullanılmaktadır. Örneğin çözgü ipliği olarak 4 adet kalın misina kullanıldığı zaman sağ ve sol kenarlarda 9 ar adet ince şeffaf misine kullanılırken, ortalarda 3 er adetten 9 ince şeffaf misine kullanılmaktadır. Böylece, 4 adet kalın şeffaf misine kullanıldığında 27 adet de ince şeffaf misine çözgü ipliği olarak kullanılacaktır. Bu balinlerde çözgü ipini bağlamak için kullanılan atkı ipi de yine ince şeffaf misinadan yapılmaktadır.