Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Direksiyonlarda havayla çalışan ayar ve kilitleme sistemi. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/01/2016
Koruma türü FaydaliModel
Başvuru Numarası 2006/00197
Buluş Başlığı Direksiyonlarda havayla çalışan ayar ve kilitleme sistemi.
Başvuru Sahibi FESTO SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Buluş Sahibi MICHEAL FREUND;ANDREAS HAUBITZ;ULRICH HIRLING
IPC Sınıfı B62D 3/00
Buluş Özeti

Hava kompresörü olan araçlarda (Kamyon, TIR, Otobüs, Minibüs, vs) direksiyonların sürücü tarafından istenen pozisyonda ayarlanabilmesini ve sabitlenebilmesini sağlayan sistemdir.Buluşta kullanılan mekanizma sayesinde daha küçük tek etkili bir silindirle istenen kilitleme kuvveti oluşturulmakta ve mekanizmanın kendi kendini kilitlemesi sağlanmaktadır (5) nolu hava girişinden hava tahliye edildiğinde, (3) nolu tek etkili silindirin içindeki (8) nolu yay (9) nolu silindir milini ileri doğru iterek, (4) nolu mekanizma sayesinde (1) ve (2) nolu pabuçların (10) nolu mil üzerinde B-B ekseni doğrultusunda hareket etmesini sağlamakta;(C) noktası Z-Z eksenini geçmekte; böylelikle (6) ve (7) nolu parçaların birbirine yüksek kuvvetle bastırılarak kilitlenmesi sağlanmaktadır.