Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Entegre sızdırmazlık halkalı enjektör somunu. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/02/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2006/01096
Buluş Başlığı Entegre sızdırmazlık halkalı enjektör somunu.
Başvuru Sahibi ROBERT BOSCH GMBH
Buluş Sahibi SEDAT BAYTUNCER;ŞÜKRÜ NAL
IPC Sınıfı F02M 55/00;F02M 61/14
Buluş Özeti

Bu buluşta içten yanmalı motorun silindir kafasındaki alın yüzeyine temas eden entegre sızdırmazlık halkalı somunun (1) alın yüzeyi (3) için ilave sızdırmazlık halkası gerektirmeyen farklı şekillendirmeler, işlemler ve/veya malzemeler öngörülmektedir. Bir yöntem enjektör somununun (1) alın yüzeyine (3) bir veya birden çok halka şekilli kanalın (4, 5) açılmasıdır. İkinci yöntem ise enjektör somununun (1) alın yüzeyine (3) bakır veya benzer yumuşak malzeme ile ince bir kaplama (6) yapılmasıdır. Enjektör kütüğünü motorun silindir kafasına bağlayan vida bağlantısının uyguladığı ön gerilme kuvveti altında, enjektör somununun (1) alın yüzeyindeki (3) sertliği ısıl işlem ile azaltılmış bir veya birden çok halka şekilli kanalın (4, 5) ve/veya bakır veya benzeri yumuşak malzeme ile kaplanan (6) alın yüzeyinin (3) motorun silindir kafası oturma yüzeyi ile temas eden bölümü elastik ve plastik şekil değiştirerek sızdırmazlık sağlanmaktadır. Söz konusu alternatif tiplerdeki entegre sızdırmazlık halkalı enjektör somunlarının (1) kullanımı ile ilave sızdırmazlık halkası gereksinimi ortadan kalkarak montaj için gerekli parça sayısı azalmaktadır. Buluşun getireceği diğer bir fayda ise montajın daha hassas toleranslar ile gerçekleştirilebilmesidir.