Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Isıl işlem olmadan fındık ve benzerlerinin zarının çıkarılması. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/02/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2006/01190
Buluş Başlığı Isıl işlem olmadan fındık ve benzerlerinin zarının çıkarılması.
Başvuru Sahibi S.E.P. GIDA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Buluş Sahibi GÜVENÇ ZENGİN
IPC Sınıfı A23N 5/00
Buluş Özeti

Bu buluş, tahta kabuğu kırıldıktan sonra elde edilen iç fındığı kaplayan ince kahverengi zarın, hiçbir ısıl işleme tabi tutulmadan ve hiçbir kimyevi madde kullanılmadan sadece mihamiki bir işlem ile tamamen bembeyaz hele getirilmesine ilişkindir. Fındıkların zar ayırma makinesinde tazyikli hava+sudan ibaret sise maruz bırakılarak nemlendirilmesi ve üzerindeki her türlü zararlı kir maddelerinden arındırılarak fırçalama işlemine alınması bu esnada ise zarlarının yırtılarak kopmalarının sağlanması sonrada nozellerde tekrar hava+sudan ibaret sise tabi tutularak soyma perdesinden geçirilmesidir. Zar ayırma makinesinden tel transpot banta alınan fındıkların artık temizlenerek hava üfürme işlemi ile rutubet oranlarının korunması optik ayırıcılar ilede seçilerek son haline getirilmeleri ile edilen bir süreçtir.