Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Halılarda otomatik desen oyma sistemi ve bu sistemin; uygulanmasına ilişkin yöntem. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/02/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2006/01282
Buluş Başlığı Halılarda otomatik desen oyma sistemi ve bu sistemin; uygulanmasına ilişkin yöntem.
Başvuru Sahibi ANMAK MAKİNA VE TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Buluş Sahibi MEHMET DAĞDEVİREN
IPC Sınıfı D06B 1/00;G05G 1/00
Buluş Özeti

Buluş, halılarda desenleri otomatik biçimde oyarak oyma halı imalini gerçekleştiren bir sistem ve bu sistemin uygulanmasına imkan veren bir yöntemle ilgilidir. Buluş konusu sistem esas itibariyle; bir merdaneli iletim hattı (A ), bir desen oyma mekanizması ( B ), bir tahrik grubu ( C ) ve bir otomasyon grubundan (D) teşekkül etmektedir. Bu sistemin uygulanmasına imkan veren yöntem ise, esas itibariyle CNC sistemi mantığından hareketle hazırlanmış noktasal tabanlı program girdisi vasıtasıyla geometrik olmayan şekillerin de halıya aktarılması esasına dayalı bir dizi işlemden ibarettir.