Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Açılıp Kapanabilen Koltuk Kanepe Mekanizması TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/04/2016
Koruma türü FaydaliModel
Başvuru Numarası 2006/01572
Buluş Başlığı Açılıp Kapanabilen Koltuk Kanepe Mekanizması
Başvuru Sahibi MERİNOS MOBİLYA TEKSTİL SANAYİ A.Ş.
Buluş Sahibi FEZA ÇİFTÇİ
IPC Sınıfı A47C 17/00
Buluş Özeti

Buluş, kapalı durumda koltuk veya kanepe olarak kullanılabilen, ihtiyaç halinde açılarak yatağa dönüşebilen bir gövde (1), bu gövde (1) üzerinde hareket edebilen arka taşıyıcıya (2) ve ön taşıyıcının (3) yaylara (16) sahip, koltuk veya kanepenin döşeme sonrasındaki ağırlığını minimum kuvvet ile harekete geçirebilen koltuk kanepe mekanizması ile ilgilidir. Buluş konusu mekanizma, ön taşıyıcı tutamağına (17), ön taşıyıcı tutamağına (17) uygulanan çekme kuvvetini mekanik aks millerini (13) çekme yönüne doğru döndürmeye başlayan paralel makas kollarına (9), mekanizmayı harekete geçirmeye yardımcı olan mekanik aks millerine (13) ve paralel makas kollarına (9), dönme hareketi ile mekanik aks millerini (13) harekete geçiren arka taşıyıcıda bulunan taşıyıcı makaslara (12), mekanik aks milleri (13) ve paralel makas kollarının hareketlerini birbirlerine iletmeye yardımcı olan sürükleyici kola (10), ön taşıyıcı-makas kolu bağlantı profiline (8), paralel hareket sabitleyiciye (14) sahiptir.