Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Küresel grafitli dökme demir işleme talaşlarının metallerin küreleştirme prosesinde örtü malzemesi olarak kullanımı. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/02/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2006/01892
Buluş Başlığı Küresel grafitli dökme demir işleme talaşlarının metallerin küreleştirme prosesinde örtü malzemesi olarak kullanımı.
Başvuru Sahibi COMPONENTA DÖKÜMCÜLÜK TİCARET VE SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ
Buluş Sahibi YAYLALI GÜNAY
IPC Sınıfı C21C 1/10
Buluş Özeti

Buluş özellikle, küresel grafitli dökme demir (sfero) üretiminde kullanılan sandviç metodu ile metallerin küreleştirme prosesi sırasında, işleme tesislerinden devamlı olarak çıkan, temiz bir atık olan sfero işleme talaşlarının örtü malzemesi (3) olarak kullanımı ile ilgilidir. Buluş kapsamında ergitim ve/veya tutma ocağından alınan ergimiş metal tretman istasyonuna geldiğinde, magnezyum tretman potasının (1) dip kısmındaki cebine (2), küreleştirme işini yapacak olan Mg-alaşımı (4) yerleştirilmektedir. Daha sonra alaşımın üzerine sıvı metal verilmeye başladığı anda, Mg buharlarının hemen çıkmasını önlemek ve metal belirli bir yüksekliğe çıktıktan sonra Mg buharlarının metal içerisinden geçmeye başlamasını sağlamak için, Mg-alaşımının (4) üzeri, örtü malzemesi (3) olarak kullanılacak olan sfero işleme talaşları ile doldurulmaktadır.