Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Genişbant erişimi veya medya ağ geçidi cihazları için sesli ve görüntülü kolay kurulum yöntemi. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/02/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2006/02043
Buluş Başlığı Genişbant erişimi veya medya ağ geçidi cihazları için sesli ve görüntülü kolay kurulum yöntemi.
Başvuru Sahibi AİRTİES KABLOSUZ İLETİŞİM SANAYİ VE DIŞ TİCARET A.Ş.
Buluş Sahibi GÜRSEL MUTLU;METİN İSMAİL TAŞKIN;ÖZGÜR YILDIRIM
IPC Sınıfı H04L 12/66
Buluş Özeti

Bu buluş, genişbant erişimi sağlayan ya da genişband üzerinden ses, veri ve/veya video iletimi yapan bir cihazın (örneğin ADSL, Kablo, Wimax, 3 G modem, VoIP router, Video STB gibi) bağlantılarının yapılması, yazılım ayarlarının gerçekleştirilmesi, kullanıcıya cihaz ile ilgili bilgilerin kolayca aktarılması için kullanılan sesli veya görüntülü veya sesli ve görüntülü kurulum yöntemi ve bu kurulum yönteminin genişbant erişimi veya medya ağ geçidi cihazları ile iletişim yöntemi ile ilgilidir. internet bağlantısı için kullanılan ya da internet üzerinden ses, video veya veri iletişimi sağlayan cihazların fonksiyonlarını yerine getirebilmeleri için birçok ayarlarının yapılması gerekmektedir. Bu ayarlar cihazın genişbant bağlantısını sağlayabilmesi, ses ağ geçidi olarak kullanılıyorsa VoIP hizmetini sağlayabilmesi, video iletişimi için kullanılıyorsa video servisinin çalışması için gerekli olabilir. Ayarlar sıradan kullanıcılar için oldukça karmaşık olabilmekte ve bu tip cihazların kurulumları için kullanıcılar yüksek ücretler ödeyerek kurulum hizmeti almak zorunda kalabilmektedirler. Ayrıca eğer kurulum hizmetini internet, telefon veya TV servis sağlayıcıları veriyorsa, her kurulum için bir eleman göndermek zorunda kaldıklarından yüksek maliyetlerle karşılaşabilmektedirler. Bu buluşta geliştirilen program sayesinde kullanıcıların bu ayarları kendi başlarına kolayca yapabilmeleri sağlanmıştır. Kolay kurulum yöntemi satın alınan cihazın kutusunda bir CD veya benzeri medya üzerinde yada internet üzerinden indirilmek sureti ile kullanıcıya ulaştırabilir. Kolay kurulum yöntemi başlatıldığında cihazın tüm ayarlarının ve donanım bağlantılarının nasıl yapılacağı animasyonlu, sesli ve yazılı bir şekilde gösterilir ve kullanıcının kurulumu nasıl yapacağı adım adım açıklanarak etkileşimli bir biçimde tamamlanır. Ayarlar yapıldıktan sonrada kullanıcının bilgisayarına yerleştirilen program sayesinde genişbant erişim cihazı veya medya geçidi cihazının bağlantı durumu kontrol edilebilir veya yapılmış olan ayarları kolayca değiştirilebilir.