Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Tabancayı kılıfında kilitleme ve serbest bırakma mekanizması. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 23/05/2016
Koruma türü FaydaliModel
Başvuru Numarası 2006/02516
Buluş Başlığı Tabancayı kılıfında kilitleme ve serbest bırakma mekanizması.
Başvuru Sahibi A. VEDAT YAKUPOĞLU
Buluş Sahibi A. VEDAT YAKUPOĞLU
IPC Sınıfı F41C 33/02
Buluş Özeti

Buluş, belde kılıf(1) içerisinde taşınan tabancanın, ologanüstü ve ani hareketler sırasında kılıftan (1) çıkarak düşmesini önleyen bir mekanizma (10) ile ilgilidir. Kılıf(1) üzerinde konumlanmış bir gövde (3), gövde (3) üzerindeki bir nokta (4) merkez olmak üzere yataklanmış ve nokta (4) merkez olmak üzere kısmi olarak saat ibresi ve tersi yönünde hareket kabiliyeti olan bir dıştan kumanda mandalı (5), dıştan kumanda mandalına (5) sürekli kuvvet uygulayan ve serbest halde çıkıntının (2) tetik yuvası içerisinde konumlanmasını sağlayan bir kuvvet uygulayıcısı (6), kılıf (1) üzerinde gövde (3) vasıtasıyla konumlandırıldığında kullanıcının bahsedilen kılıf(1) dışından ulaşabileceği bir kumanda kolu (7) ile kullanılmıştır.