Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Ses dalgalarının hava ile birlikte yönlendirilerek akustik filtrasyonun sağlanması TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/02/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2006/03154
Buluş Başlığı Ses dalgalarının hava ile birlikte yönlendirilerek akustik filtrasyonun sağlanması
Başvuru Sahibi TEMSA GLOBAL SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Buluş Sahibi EVREN SALİH BOĞA
IPC Sınıfı B60H 1/24;B60R 13/08
Buluş Özeti

Bu buluş, yeterli ventilasyonun sağlanması için alternatör hava emiş sistemlerinin kullanıldığı otobüs, minibüs benzeri araçlarda, hava emiş sisteminden yayılan hava vakum ve motor sesinin oluşturduğu gurultunun giderilmesini sağlayan bir akustik filtre düzeneğine ilişkindir. Buluş konusu akustik filtrenin uygulandığı araçlarda, iç ortam havası, hava emiş menfezi tarafından emilerek buluş konusu akustik filtre düzeneği içerisine girmekte ve düzenek içerisinde; yönlendirici plakaların (2) özel kesitleri sayesinde plaka yüzeylerine her seferinde 90° lik bir açı ile çarparak uç ayrı kol halinde ilerlemektedir. Bu suretle; araç iç ortamından dış ortama transfer edilen hava vasıtasıyla motor bölümünden yayılan ses dalgalarının; filtre düzeneği içinde gerçekleşen her çarpışma sonucunda enerjilerinin bir bölümünü yitirmesi ve sönüme uğraması sağlanmaktadır. Böylece ses dalgaları araç iç ortamına ulaştıklarında enerjileri ve şiddetleri azalmış olmaktadır.