Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Ticari araçlarda bagaj bölgesinden hava emiş düzeneği. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/02/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2006/03155
Buluş Başlığı Ticari araçlarda bagaj bölgesinden hava emiş düzeneği.
Başvuru Sahibi TEMSA GLOBAL SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Buluş Sahibi SEYFETTİN OKTEN;FERZAN KOÇER
IPC Sınıfı B60H 1/00
Buluş Özeti

Bu buluş, otobüs, minibüs benzeri araçlarda, araç iç ortam havasının tahliye edilmesi amacıyla kullanılan bir hava emiş sistemi ile ilgilidir. Buluş konusu hava emiş sistemi (Şekil 2), aracın hareket yönüne paralel bir biçimde konumlandırılan bir hava kanalı ve bu kanalın üst kısmından bagaj bölgesine açılan bir emiş kanalından oluşmakta olup, bu iki kanalın birleştiği bölgede, aracın hızı dolayısıyla oluşan hava akımından yararlanarak bir alçak basınç alanı elde edilmektedir. Doğal yolla oluşturulan bu alçak basınç alanının etkisi ile araç içindeki hava, iki ortam arasındaki basınç farkından faydalanılarak herhangi bir enerji kaynağına ihtiyaç duyulmadan hava emiş kanalı vasıtasıyla tahliye edilebilmektedir.