Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Direksiyon takozu. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/07/2016
Koruma türü FaydaliModel
Başvuru Numarası 2006/03528
Buluş Başlığı Direksiyon takozu.
Başvuru Sahibi PİLSAN PLASTİK VE OYUNCAK SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ
Buluş Sahibi H. FARUK ÇETİNALP
IPC Sınıfı B60R 27/00
Buluş Özeti

Plastik hammaddesi polyemitten imal edilen direksiyon takozunun iç kısmında, 5 mm. çapındaki direksiyon milinin geçeceği genişlikte direksiyon mili yuvası bulunur. Direksiyon mili üzerindeki erkek tırnaklar, bu tırnaklar için hazırlanmış olan direksiyon mili yuvası içindeki dişi kanallara yerleşerek direksiyon miline sabitlenir. Direksiyon milinin sabitlendiği silindir şeklinde bir gövdesi bulunan direksiyon takozu, içinde direksiyon mili olduğu halde direksiyon sapının içine yerleştirilir. Direksiyon takozu, üzerindeki yuvarlak düğme şeklindeki tırnakların, bu tırnakların geçmesi için direksiyon sapı içinde hazırlanmış yuvalara girmesi ile direksiyon sapına sabitlenir. Ayrıca, direksiyon takozunun dış yüzeyindeki dişi kanallara da, direksiyon sapının içinde bu kanallar için hazırlanmış olan erkek düz ve uzun tırnaklar yerleşerek, direksiyon takozunun, direksiyon içinde sağa/sola dönmesi önlenmiş olur, takoz direksiyona sabitlenir Böylelikle herhangi bir vida, ya da somun kullanılmaksızın direksiyon, direksiyon takozu vasıtasıyla direksiyon miline sabitlenmiş olur.