Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Açma kapama düzeneği. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/07/2016
Koruma türü FaydaliModel
Başvuru Numarası 2006/03530
Buluş Başlığı Açma kapama düzeneği.
Başvuru Sahibi PİLSAN PLASTİK VE OYUNCAK SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ
Buluş Sahibi H.FARUK ÇETİNALP
IPC Sınıfı A63H 33/10
Buluş Özeti

Tek Yönlü Açma Kapama Düzeneği ""L"" harfi şeklinde ""abies"" plastik hammaddeden imal edilen bir aparat(Şekil A) yardımı ile çalışır. Aparatın yatay(1) ve dikey(2) kenarlarının iç kısımlarında mevcut bulunan, bir biri ile aynı hizada ve bir birine simetrik tırnakların(3), (4); üzerine sabitleneceği parçada, bu tırnakların yerleşmesi için bırakılan yuvalara girmesiyle, aparat, bu parça üzerine sabitlenir. Aparatın yatay kenarı(1) parçayı üstten tam olarak kavrar, dışa doğru eğimli olan dikey kenarı(2) ise yatay kenar(1) gibi parçaya yapışık değil, serbest bulunmaktadır. Dikey kenarın(2) dış yüzeyinde, mandalın(7) hemen altında dışa doğru bir tırnak(5) bulunmaktadır. Üzerinde aparat takılı olan erkek parça, monte edileceği dişi parçanın içine doğru yerleştirilir. Aparatın serbest olan yaylı dikey kenarının dış yüzeyindeki tırnak, dişi parçanın içerideki yuvasına girdiğinde, sistem kilitlenerek iki parça bir birine monte edilmiş olur. Parçaları demonte edilirken, dikey kenarın üzerindeki mandal (7) içeriye doğru itilerek, dikey kenarın(2)dış yüzeyindeki tırnağın(5), içine yerleşik olduğu yuvadan kurtulması sağlanır. Parçalar zıt yönlere doğru çekilerek demonte edilir. Çift Yönlü Açma Kapama Düzeneğin aparatında(Şekil B), tek yönlü düzenekten farklı olarak mandal yerine iki adet düğme(1) ve iki adet dikey kenar bulunur(4), (5). Bu düğmeler içe doğru itildiğinde/esnetildiğinde, aparatın dış yüzeyindeki tırnaklar(2),(3), ikinci parça ile yerleşik oldukları yuvalardan kurtulurlar. Parçalar zıt yöne doğru çekilerek birbirlerinden demonte edilirler. Dikey kenarların(4),(5) iç yüzeylerinde üst kısımdaki karşılıklı iki adet tırnak(6), (7) ise; aparatın, ikinci parçanın içine girerek monte edilecek olan birinci parçaya, birinci parça üzerindeki yuvalar vasıtasıylatutunması/yerleşmesi içindir.