Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Koltuk ayar düzeneği. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/07/2016
Koruma türü FaydaliModel
Başvuru Numarası 2006/03531
Buluş Başlığı Koltuk ayar düzeneği.
Başvuru Sahibi PİLSAN PLASTİK VE OYUNCAK SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ
Buluş Sahibi H. FARUK ÇETİNALP
IPC Sınıfı A47C 17/00
Buluş Özeti

Koltuk ayar yatağı (A), oyuncak arabada, koltuğun konacağı bölüme monte edilir. Koltuğun altına monte edilen kızak(B), yatak içindeki 5 kanallarda(AI/1,2) hareket eder. Yatak içindeki kanallarda(AI/1,2), kızak üzerine yerleştirilen "Mandal"ın baş kısmımn(C/1) yerleşeceği ölçülerde, muhtelif mesafelerde karşılıklı yuvalar mevcuttur(AI/3). Kızak üzerindeki mandalın sapı (C/2) kaldırılarak, mandalın baş kısmı (C/1), yatak(Şekil Al) içinde bulunan istenen mesafedeki yuvaya yerleştirilir. Böylelikle, kızak(B) dolayısıyla kızağın monte edilmiş olduğu koltuk, yatağa(A) istenen mesafede sabittenmiş olur. Kızağın orta kısmında mandalın baş kısmının(C/1) oturması için hazırlanmış bir yuva(BI/1) vardır. Mandal sapı(C/2), bu yuvanın alt kısmındaki delikten(BI/2) geçirilir ve mandal gövdesinin sağ ve sol tarafındaki erkek/yuvarlak tımaklar(C/3, 4) ile kızak üzerindeki yuvalara(BI/3,4), bu yuvaları esneterek yerleşirler. Mandalda(C), kızak(B) ile temas halindeki alt yüzeyde üç kenarı serbest, alt kenardan mandala yapışık ve geriye doğru eğik vaziyette, kaldıraç ve sıkıştırma vazifesi gören dil gibi bir parça(C/5) var. Mandalın sapı(C/2) aşağıya doğru hareket ettirildiğinde, mandalın bu parçası(C/5) sıkıştırılır, mandalın baş kısmı(C/1) yaylanarak havaya kalkar, mandal sapı(C/2) serbest bırakıldığında mandalın başı(C/1), yatak üzerindeki yuvalara(AI/3) tekrar geri yerleşir.