Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Yataklar ve mobilyalar için plastik deformasyona uğramadan elastik bölgede sürekli yaylanma sağlayan plastik yay. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/07/2016
Koruma türü FaydaliModel
Başvuru Numarası 2006/03662
Buluş Başlığı Yataklar ve mobilyalar için plastik deformasyona uğramadan elastik bölgede sürekli yaylanma sağlayan plastik yay.
Başvuru Sahibi SERDAR PLASTİK SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Buluş Sahibi SERDAR TÜTEK
IPC Sınıfı A47C 23/00
Buluş Özeti

Yatak ve mobilya gruplarında kullanılan bu plastik yay, ortada merkezleme pimi(4) ile birleştirilmiş 4 adet kelebek şekilli yay kulağının(1) tırnaklar(7) sayesinde alt(2) ve üst tabanlara(S) bağlanmasından oluşmaktadır.Yay kulaklarının(l) tasarım özelliği ve ortadaki merkezleme piminin(4) baskı sırasında alt(5) ve üst pim yuvalarına(6) girip çıkarak merkezlemeyi sağlaması sayesinde yay, her türlü eğri basma ve esneme sonunda plastik deformasyona uğramadan baskı sona erdiğinde eski haline dönebilmekte ve bu sayede yaylanma ömrü bilinen yaylara göre daha uzun olmaktadır. Tamamının plastik olması nedeniyle paslanmayan ve romatizmayı engelleyen yayın, kullanıldığı ürünün farklı bölgeleri için farklı elastikiyette üretilebilmesi yatak ya da mobilyayı daha ortopedik hale getirmektedir.