Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Bir robot süpürge ve kontrol yöntemi. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/02/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2006/04207
Buluş Başlığı Bir robot süpürge ve kontrol yöntemi.
Başvuru Sahibi ARÇELİK ANONİM ŞİRKETİ
Buluş Sahibi HAKAN GÜLER;YUSUF GÜÇLÜ;KUNTAY MUSTAFA KARAASLAN;CAN MEYDANLI;KEREM ERENAY;ALPER BAYKUT
IPC Sınıfı G05D 1/02
Buluş Özeti

Bu buluş, bir gövde (2), bir güç kaynağı, gövde (2) üzerine takılan ve gövdenin (2) hareketini kolaylaştıran bir veya birden fazla sayıda tekerlek (7), güç kaynağından aldığı enerji ile tekerleklerin (7) hareket etmesini sağlayan bir veya birden fazla sayıda motor, gövde (2) üzerine yerleştirilen, farklı nicelikleri algılayan bir veya birden fazla sayıda ultrasonik, infrared ve çarpmayı algılayacak anahtarlardan oluşan dokunma sensörleri (4, 5, 6), sensörlerden (4, 5, 6) gelen bilgileri değerlendirerek motoru kontrol eden bir kontrol ünitesi ve herhangi bir çarpma anında gövdeye (2) doğru hareket eden bir tampon (3) içeren bir robot süpürge (1) ve kontrol yöntemi ile ilgilidir.