Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Hidrojen ve argon gazı ile hidrojen gazını ayarlama prosesi TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/02/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2006/04251
Buluş Başlığı Hidrojen ve argon gazı ile hidrojen gazını ayarlama prosesi
Başvuru Sahibi COMPONENTA DÖKÜMCÜLÜK TİCARET VE SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ
Buluş Sahibi YAYLALI GÜNAY
IPC Sınıfı C22B 21/06;C22B 9/05
Buluş Özeti

Buluş, ergitme ocaklarında ergitilen sıvı metallerin temizlenmesi için argon ve hidrojen gazı kullanılarak gerçekleştirilen hidrojen gazı seviyesini ayarlama prosesi ile ilgilidir. Bahsedilen proses, sıvı metalin 740 °C sıcaklıkta ergitme fırınından alınıp gaz giderme makinesine (1) taşınması, rotorun metal içerisine daldırılması, hacimce % 80 argon ve % 20 azot gaz karışımının metal içerisine verilmesi, cüruf ve oksit toplayıcı madde ilave edilmesi, dalga kıranın (11) metal içerisine girmesi, 5-8 dakika süre ile argon ve azot gaz karışımı kullanılarak sıvı metalin gaz ve oksitlerden arındırılması, gaz giderme işleminden sonra hacimce % 70 argon ve % 30 hidrojen gaz karışımının metale verilerek hidrojen gazı seviyesinin ayarlanması işlem adımlarını içermektedir.