Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Çift basınç odalı enjektör sistemi. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/02/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2006/04496
Buluş Başlığı Çift basınç odalı enjektör sistemi.
Başvuru Sahibi ROBERT BOSCH GMBH
Buluş Sahibi HAŞİMAN ÜSKÜDAR;OZAN ALÇİÇEK
IPC Sınıfı F02M 55/00;F02M 61/10
Buluş Özeti

Bu buluş, günümüzdeki modern içten yanmalı motorların yakıt püskürtme (enjeksiyon) sistemlerinde yaygın olarak kullanılmakta olan ve hassas bir mekanik yapıya sahip enjektör elemanının içindeki yakıt aktarımını sağlayan yakıt giriş kanalının (5) basınç odasına (1) açılan bölümü, sevk deliğinde (3) oluşan ve yorulma dayanımı açısından en kritik bölgeyi oluşturan kesimdeki gerilmeleri %20 mertebesine kadar azaltabilen ek basınç odası (7) uygulaması ile ilgilidir. Buluşa konu olan enjektör sisteminde, enjektör gövdesi (9) içinde ek bir basınç odasının (7) teşkil edilmesi ile yakıt giriş kanalının gövde içindeki sevk deliği (3) ile birleştiği bölgede yüksek gerilim değerlerinin azaltılması amaçlanmaktadır. Bu uygulama ile enjektör mukavemeti artarken yakıt basıncı kritik kesitte gerilmelere bağlı kırılma olmaksızın artırılabilecektir.