Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Küresel burç sıvama tezgahı. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/02/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2006/05758
Buluş Başlığı Küresel burç sıvama tezgahı.
Başvuru Sahibi TÜRK TRAKTÖR VE ZİRAAT MAKİNALARI A.Ş.
Buluş Sahibi CEM TÜFEKCİ;M. LEVENT UYSAL;M. SİYAMİ ESER;KORAY KELLEÖZÜ
IPC Sınıfı B23P 19/027
Buluş Özeti

Traktörlerde kullanılan küresel yataklı bağlantı elemanlarının imalatında kullanılan bu tezgah, işlenmiş yan küresel yuva içine yerleştirilen küresel burcun (27), yuvanın açık ağzının sıvama yöntemi ile küresel burcun (27) üzerine sıvanarak yuva içine hapsedilmesini sağlar. İş parçasının (9) tezgahın gövdesi (1) üzerine bir fikstür (8) yardımıyla sabitlenmesi, sıvama kafasının (6) bağlı olduğu fener milinin (5) bir elektrik motorunun (3) tahriki ile dönme hareketinin sağlanması ve bu sıvama kafasının (6) aynı anda iş parçası (9) üzerine hidrolik pistonun (10) sağladığı basınç kuvveti ile çelik malzemenin küresel burç (27) üzerine sıvanma işlemi gerçekleştirilmektedir.